Nevin Kilecioğlu
Online Randevu

İmplant Nasıl Uygulanır ?

İmplant

  • Diş impantları,genellikle titanyum vida ve parsiyel kurondan oluşmaktadır. Dişsiz çenelerde(hiç dişin olmadığı ağızlarda) dental implantı yerinde tutan titanyum vidaya rehber olması için küçük çaplı bir delik(rehber delik) açılır.
  • Başlangıç rehber deliği uygun çene bölgesine açıldıktan sonra,implant vidasının yerleştirilmesi için delik yavaşça genişletilir.
  • İmplant vidasının yerleştirilmesini takiben, osseointegrasyonun oluşması için(implantın kemikleşmesi) ve implant bölgesinin iyileşmesini sağlamak için implantın üzerine koruyucu bir kapak vida yerleştirilir.
  • Birkaç ay sonra,koruyucu vida çıkartılır ve dental implantın üzerine geçici bir kuron yerleştirilir.Geçici kuron,dişetinin doğal olarak kendini şekillendirebildiği ve etrafında büyüyebildiği bir şablon olarak görev yapar
  • Geçici kuron,kalıcı kuronla değiştirildiğinde bu işlem tamamlanır.

Çekim Sonrasi İmplant Nasıl Uygulanır ?

Son zamanlarda,implantolojide deneyimli dişhekimleri eksik dişlerin tamamlanmasında yeni bir strateji kullanmaya başladı.Bu,yeni çekilen dişlerin yerlerine diş impantlarının yerleştirilmesini içermektedir.Bu yeni strateji impantlarla ilişkin tedavi süresini kısıtlar.Ayrica cekimden 1 ay sonra olusacak olan kemik erimesininde onune gecilmis olur.Buna rağmen,bu tip erken müdahaleye adaylık,çekilen diş bölgesinin anatomik faktörlerine bağlıdır.Örneğin,birçok durumda çekilen diş bölgesi,implanttan daha geniş olduğundan çekimden hemen sonra bölgeye implantın yerleştirilmesini zorlaştırmaktadır.Acik olan bolge kemik tozlari ilavesi ile desteklenip kemik erimesinin onune gecilmis olur.

İmplant İçin Herhangi Bir Yaş Sınırlaması Var Mıdır?

İmplant için üst yaş sınırlaması yoktur. Bununla birlikte büyüme ve gelişimini tamamlamamış çocuklarda ve gençlerde tercih edilmezler.

İmplant Yapılabilmesi İçin Gerekli Kriterler Nelerdir?

Çene kemiğinin yeterli kalınlıkta ve yükseklikte olduğu durumlarda implant hemen yapılabilir. Çene kemiğinin yeterli olmadığı durumlarda ise bu bölgeye çeşitli işlemler uygulanarak kemik implanta uygun hale getirilir. Hastaların operasyon sonrası ağız hijyenine dikkat etmeleri gerekmektedir.

İmplant Hangi Durumlarda Yapılabilir?

İmplantlar; çene kemiğinde tek diş eksikliğinde

İmplant

 

Birden fazla diş eksikliğinde

İmplant

 

Ağızda hiç diş olmadığı durumlarda uygulanmaktadır.

İmplant

İmplantların Ömrü Ne Kadardır?

Günümüzde 30 yılı aşkın klinik takipleri yapılan implantlar bulunmaktadır. İmplant yapılan hasta ağız hijyenine özen gösterirse bu implantları uzun yıllar kullanacaktır.Bu sayfa 2013-03-20 tarihinde eklenmiş ve 6731 defa okunmuştur.
Anasayfa Hakkımızda Hizmetlerimiz Referanslar Ziyaretçi Defteri İletişim
Tüm hakları saklıdır. © 2013 NevinKilecioglu.com.tr

Sitenin içeriği, kullanıcıyı bilgilendirmek amaçlıdır