Nevin Kilecioğlu
Online Randevu

İmplant Nedir ?

İmplantlar eksik dişlerin tamamlanması için çene kemiğine yerleştirilen titanyum yapay diş kökleridir. İsveç'li bir bilim adamı olan Prof. Dr. Per İngvar Branemark çağdaş implantolojinin ilk örneklerini, insan ağızlarında, 1960'larda uygulamaya başlamıştır. İmplantlar küçük bir cerrahi girişimle çene kemiğine yerleştirilir. Ortalama 3-6 ay sonra implantın etrafını yoğun ve sağlam bir kemik sararak, sıkı bir şekilde çene kemiği içinde oturmasını sağlar. İmplantlara kron, köprü ve hareketli diş protezleri uygulanarak klasik tedavide karşılaşılan bir çok problem ortadan kaldırılır.

Niçin Uygulanır ?

 • Diş çekimi sonrasında uzun vadede kemikte erime görülür. Eğer kemik,implantla desteklenmezse ileride kullanılacak protezler için yetersiz olur. Böyle durumlarda genellikle alt çenede tutuculuk protez için sorun olmaktadır.
 • Diş eksikliğinde çenede bir dengesizlik oluşur. Dişler boşluğa uzayarak ya da eğilerek yer değiştirir. Bu da yine yapılacak protez için sorun oluşturur. İmplantlar gerek tek diş eksikliğinde gerekse bölümlü eksikliklerde estetik ve fonksiyon açısından rahatlıkla uygulanabilmektedir.
 • Eksik dişlerin tamamlanması sırasında, sağlıklı dişlere dokunulmamakta ve tüm protezlere oranla çok daha uzun ömürlü olur.
 • Hissettirdiği güven sayesinde diş eksikliğinin olumsuz psikolojik etkilerini de ortadan kaldırmaktadır.

İmplantların Yerleştirilmesi Için Uygulanan Tedavi Aşamaları Nelerdir?

İmplant

 

 • Ön Hazırlık : Öncelikle implantı yerleştirecek uzman tarafından durumunuzun implant için elverişli olup olmadığı incelenir. İmplant eksik diş ya da dişlerin yerine konmasında çok rahat bir çözüm olmasına rağmen her hastada uygulanması mümkün değildir. Diş hekimi hastanın medikal ve dental geçmişini değerlendirerek implant açısından uygun olup olmadığına karar verir.
 • Detaylı İnceleme : İlk incelemenin ardından radyolojik incelemeler de yapılır. Çoğu zaman için yerleştirilecek implant için panoramik ve periapikal röntgen yeterli olur . Bazı durumlarda CT ( computerize tomografi ) çekilmesi gerekebilir . İmplant yerleştirildikten sonra uygulanacak tedavi planlanır.
 • Diğer Tedaviler :Eğer ağzınızda kendi dişleriniz varsa bu dişler incelenir oncelikle çürükler doldurulup diş eti iltihaplari giderilir. Ağız hijyeni sağlanır.
 • İmplantın Yerleştirilmesi : Bu aşamada titanyum implant vidaları çene kemiği içinde açılan yuvaya yerleştirilir. Bu işlem lokal anestezi altında yapılan cerrahi bir işlemdir . Bir tek operasyon 10 dakika ile bir kaç saat arası sürebilmektedir.
 • İyileşme Süreci : Bu aşamada implantın çene kemiğine kaynaşması beklenir. İyileşme alt çenede 3, üst çenede 4-6 ay kadar sürer. Ancak bu süre kemiğin yapısı ve iyileşmesine  bağlı olarak  değişebilir.
 • Üst Yapının Hazırlanması : Titanyum vida çene kemiğine bağlandıktan sonra proteze dayanak olacak parça yerleştirilir. Bu parçaya "abutment" denir. Bu uygulama çok daha kolay ve kısadır. Yerleştirilen implant kök vazifesi görür , ve üzerine yapılan abutment alt yapı vazifesi görür.
 • İyileşme Süreci : Yaklaşık 1 hafta süren kısa bir iyileşme sürecinin ardından implant tedavisinin üst yapısının yani protezinin yapımına geçilebilir.
 •  Protezin Yapılması : Yerleştirilen implant vidası ve abutment yapılacak protez için bir alt yapı oluşturur ve protez planlandığı şekilde uygulanır. Böylece eksik dişleriniz tamamlanmış olur ve tedaviniz sona erer.

 Bu sayfa 2013-03-20 tarihinde eklenmiş ve 5816 defa okunmuştur.
Anasayfa Hakkımızda Hizmetlerimiz Referanslar Ziyaretçi Defteri İletişim
Tüm hakları saklıdır. © 2013 NevinKilecioglu.com.tr

Sitenin içeriği, kullanıcıyı bilgilendirmek amaçlıdır