Nevin Kilecioğlu
Online Randevu

Bruksizm Tedavi Yöntemleri

Botoks

Bruksizm ve Botoks Tedavisi

Birçok alanda kullanılan “botoks” diş gıcırdatmasında da en yenı ve en etkılı tedavi metotları arasında yerini almıstır. Çok yüksek dozlarda kullanılmadığı sürece vücuda bir zararı olmayan besin toksini olarak tanımlanan botoks, kas dokusuna ya da başka bir dokuya zarar vermeden Sadece kasın kasılması için gereken sinyalin kasa ulaşmasını önleyerek Kasların kasılmasına engel olur. Hastanin dislerini sikmasini engelleyerek eklemindeki kalici hasari onler ve agrinin ortadan kaldirilmasinı saglar.Botoks enjeksıyonu ozellikle cigneme kasi olan masseter ve temporal kaslarının en kuvvetlı bolgelerıne uygulanarak kastakıstresıveasırı cıgneme kuvvetını ortadan kaldırarak kasta bır rahatlama saglar. kas normal boyutlara ulasır ve hastanın fazla dıs sıkamamasına neden olur.

Botoks Cigneme Kasını Nasıl Etkiler?

Hastanın dis sikmasiyla cigneme kaslari kuvvetlenir.Kas kuvvetlendikce daha cok sikar ve daha cok kuvvet uygular.Her gecen gun bu kuvvetin siddeti artar.Cunku kas daha da buyur,daha cok kuvvet uygular.Bunu bir haltercinin kol kaslarina benzetebiliriz.Hergun yaptigi antremanla daha fazla yuk kaldirir.Fakat 3 ay antreman yapmasa kaslarini calistirmasa asla eski kaldirdigi agirligi kaldiramaz.Kaslar zayiflayip atrofiye ugrar.Belli ki de ayni agirligi kaldirabilmesi icin 1 yil daha calismasi gerekebilir.Iste botoksun etkisi de boyledir.Hayati boyunca dislerini sikan hasta botoksla birlikte 6-9 ay dislerini sikamayacak,kaslari kuculmeye baslar,dolayisiyla artik dislerine zarar veremez.6-9 ay sonra yapilan 2. Enjeksiyonla birlikte kaslar tekrar kuculmeye devam edecek belki de 2. Ya da 3. Enjeksiyondan sonra hastanin tekar yaptirmasina gerek kalmayacaktir.

Kasin tekrar ayni kuvvetle sikmasi hastanin 5-10 senesini alacaktir.Eski yontem olan gece koruyuculari hastanin dis sikmasina engel oldugu dusunulse de hasta tarafindan 1 gece bile duzenli takilmasa kas tekrar kuvvetlenmeye devam eder.Dolayisiyla gece koruyuculari muhakkak botoksla desteklenmesi gerekir.

Botokstan Sonra Çok güçlü olan masseter kasına yapılan doğru uygulamayla kasa herhangi bir zarar verilmediği gibi, çiğnemeyle ilgili hiçbir sorun da yaşanmaz. Hasta günlük yaşamında bunun etkilerini hissetmez. Sadece istenmeyen kasılmalar, kontrol dışı sıkmalar ortadan kalkar.

Uygulama 5-10 dakika içinde yapılır. Bazı kişilere birkaç hafta sonrasında ilave enjeksiyon gerekebilir. Hastanın durumuna bağlı olarak, 6-9 ay sonrasında botoksun etkisinin geçmesine bağlı olarak işlemin tekrarlanması istenebılır.kas normal boyutlarına ulasınca tedavıye son verılır.

Çiğneme İle Ilgili Sorun Yasanır Mı?

Çok güçlü olan masseter kasına yapılan doğru uygulamayla kasa herhangi bir zarar verilmediği gibi, çiğnemeyle ilgili hiçbir sorun da yaşanmaz. Hasta günlük yaşamında bunun etkilerini hissetmez. Sadece istenmeyen kasılmalar, kontrol dışı sıkmalar ortadan kalkar.

Uygulama 5-10 dakika içinde yapılır. Bazı kişilere birkaç hafta sonrasında ilave enjeksiyon gerekebilir. Hastanın durumuna bağlı olarak, 6-9 ay sonrasında botoksun etkisinin geçmesine bağlı olarak işlemin tekrarlanması istenebılır.kas normal boyutlarına ulasınca tedavıye son verılır.

Gece Koruyucuları

Bruksizim

Tedavinin amacı dişlerde çene ekleminde oluşabilecek kalıcı zararları önlemek ve ağrıyı ortadan kaldırmaktır . Diş hekimi tarafından uygulanan, uyku sırasında dişlerin birbirleri ile temasını engellemek amacı ile alt ve üst çene dişlerinin arasına yerleştirilerek kullanılan gece koruyucuları diş gıcırdatması semptomatik tedavisinde kullanılan en önemli araçlardandır.Gece koruyucu plaklar hastalar tarafindan her gece takilip duzenli kullanilmasi gerekmektedir.Eger hasta her gece bunu kullanmazsa kaslar tekrar kasilarak eski konumuna gelip hastalik eski haline donebılır.buda en buyuk dezavantaj olmaktadır. Gece koruyucuları çoğunlukla tek başlarına yeterli olamayabilmektedir. Bu nedenle hastalığın sergilediği tabloya göre gece koruyucularının yanında bazı ek tedavilerinde uygulanması gerekmektedir.

Stres terapisi

Rahat uyumayı sağlayıcı önlemler

Bruksizim

Kas gevşetici ilaç uygulaması

Oral olarak alınan kas gevsetıcıler cene kaslarını etkılerken tum vucud kaslarınıda etkıleyecektır.dolayısıyla hasatada tum vucudda bır gevseme ve halsızlık olusabılır. Bunun yerıne sadece cigneme kasına botoks uygulayarak o kasın gevsetılmesı daha konsevatıf olacaktır

Hatalı yapılmış diş dolgusu ve kaplamaların yenilenmesi

Eksik olan dişlerin yerine koyulabilmesi için protez uygulamalarıBu sayfa 2013-03-20 tarihinde eklenmiş ve 12314 defa okunmuştur.
Anasayfa Hakkımızda Hizmetlerimiz Referanslar Ziyaretçi Defteri İletişim
Tüm hakları saklıdır. © 2013 NevinKilecioglu.com.tr

Sitenin içeriği, kullanıcıyı bilgilendirmek amaçlıdır