Nevin Kilecioğlu
Online Randevu

Bruksizim Nasıl Anlaşılır?

Bruksizim

Bruksizim hastalarında diş gıcırdatma aliskanliklari genellikle psikolajik kokenli sorunlardan kaynaklanir.Hastanin yasadigi gunluk stresler ve kontrol altina alinamayan diger duygulari uykuda dis sikma ve gicirdatma olarak ortaya cikar. Bu sikma sonucu sakak ve yanak bolgesinde kaslarin asiri calismasindan dolayi,hasta sabah kaltiginda kas ve bas agrisiyla uyanir.Daha da ilerlemis vakalarda cene ekleminden sesler gelmeye baslar.Bu safhada da tedavi edilmezse cene de yogun bir agriyla birlikte kitlenmeler baslar.Hasta yemek yiyemecek, agzini acamayacak duruma gelebilir.

 

Bruksizim

Dis gicirdatmanin dislerdeki belirtisi ise asinma olarak karsimiza cikar.Ilk zamanlar hafif olan bu asinma dislerin koklerine yakin catlamalar olarak karsimiza cikar.Hasta bunu soguga ve sicaga karsi hassasiyet olarak algilar.

 

Bruksizim

Bu safhada da tedavi edilmezse asiri cigneme kuvvetinin ortaya cikmasiyladislerin birbirleriyle sürtünme sonucu diş yüzeyleri iyice asinip ozellikle on dislerde kisalmalar olup, dislerde catlak ve kiriklar olusabilir.Hatta dislerde sallanmalar ve disi kaybetme riski ortaya cikar.Bu sayfa 2013-15-03 tarihinde eklenmiş ve 6582 defa okunmuştur.
Anasayfa Hakkımızda Hizmetlerimiz Referanslar Ziyaretçi Defteri İletişim
Tüm hakları saklıdır. © 2013 NevinKilecioglu.com.tr

Sitenin içeriği, kullanıcıyı bilgilendirmek amaçlıdır