Nevin Kilecioğlu
Online Randevu

Sabit Protezler

Köprü, kuron veya kaplama olarak bilinirler. Ağızda az sayıda diş eksikliğinde uygulanan ve destek dişlerin şekillendirilmesi (küçültülmesi) veya bir dişte fazla miktarda madde kaybı olduğunda o dişin şekillendirilmesi ile laboratuarda hazırlanıp dişlere yapıştırılan protezlerdir. Bu protezlerin uzun ömürlü olabilmesi için temizliği çok önemlidir. Dişlerin hazırlanması ve ölçü alınmasını takiben 2-4 seansda ve 5-10 gün arasında işlem tamamlanır. Protezin metal destekli porselen ve metalsiz yapılar başlığı altında çok fazla çeşidi vardır. Sizin için en uygun çözüm hekiminizle birlikte belirlenecektir.

KURON

Çürük veya darbe sonucu dişte meydana gelen harabiyet büyük olduğunda bazen dolgu yeterli olmamaktadır. Dişte madde kaybının fazla olduğu bu gibi durumlarda dişin şeklini, rengini, fonksiyonunu sağlayan metal destekli veya tam seramik (zirkon) porselen ile yapılan kaplamaya kuron denir. Bazen yalnızca estetik amaçlı da uygulanabilir.

Protezler Protezler Protezler

KÖPRÜ

Bir veye birden fazla dişin kaybı durumunda oluşan boşlukları doldurmak için komşu dişlerin şekillendirilmesi (küçültülmesi) ile uygulanan tedavi şeklidir.

Protezler Protezler

Neden Köprüye İhtiyaç Duyulur?

Kaybedilen tek bir diş bile ağız sağlığı için çok önemlidir. Dişlerimizi konuşurken, çiğnerken, gülerken sürekli kullanırız. Eksik olan dişler yüzünüzü olduğundan daha yaşlı ve yıpranmış gösterebilir. Her bir diş, ağız içerisinde bir diğerini tamamlayacak şekilde yerini almıştır. Erken diş kaybı sonrasında, zaman içerisinde komşu dişler kayıp dişin bıraktığı boşluğa doğru hareket eder veya eğilirler. Komşu dişlerin bu hareketi sonucunda kapanış bozuklukları ve diş eti problemleri ortaya çıkar. Doğal diş temasları da bozulduğundan fizyolojik temizlik de engellenir ve dişler çürümeye eğilimli hale gelirler. Ayrıca, ağızda eksik dişin bulunduğu tarafla yeterince çiğneme yapılmaması, zamanla çene eklemlerinde patalojik durumlar oluşmasına da neden olabilir.

Protezler ProtezlerBu sayfa 2013-03-21 tarihinde eklenmiş ve 5438 defa okunmuştur.
Anasayfa Hakkımızda Hizmetlerimiz Referanslar Ziyaretçi Defteri İletişim
Tüm hakları saklıdır. © 2013 NevinKilecioglu.com.tr

Sitenin içeriği, kullanıcıyı bilgilendirmek amaçlıdır