Nevin Kilecioğlu
Online Randevu

Çocuk Diş Hekimliği (Pedodonti)

Süt Dişleri

Süt Dişlerinin Sürmesi

İlk süren diş alt orta kesicidir. Bunu üst orta kesiciler izler ve her altı ayda bir sağlı sollu bir çift diş, bir sıra ile sürer. Sürme zamanı 6. ayda başlar ve 2,5 yaşında sonlanır. Sürme tarihleri kesinlikle ortalama tarihlerdir ve çocuktan çocuğa değişiklik gösterir. Dişler sürerken çocuklarda bir takım rahatsızlıklar görülebilir. Böyle durumlarda hekiminizden yardım almak en doğrusu olacaktır.

Süt Dişlerinin Düşmesi ve Sürekli Dişlerin Çıkması

Dört yaşına doğru bazı çocuklarda süt dişlerinin çiğneyici yüzü aşınır ve dişler arasında   aralıklar oluşur.

Altı yaşına doğru, ilk kalıcı dişler sürmeye başlar. Bunlar birinci büyük azı dişleridir ve 4 adettir. İkinci süt azılarının arkasından çıkan bu dişlerle toplam diş sayısı 24'ü bulur. Bu dişi birçok ebeveyn süt dişi sanırlar. Ama ömür boyu ağızda kalıcak sürekli dişlerdir.

6 yaş çocukların henüz ağız hijyenini çok iyi sağlayamadıkları bir yaştır. Peki bu durumda ne yapmalı ki çocuk birinci büyük azı dişini çürütmesin?

Bunun cevabı çocuklara daha önce de belirttiğimiz gibi diş fırçalama alışkanlığının kazandırılması,çürük oluşturucu besinlerden uzak durması önerilir. Bunun yanında diş hekimi tarafından koruyucu tedaviler uygulanarak çocukların daimi dişlerinin çürümesi önlenir. Düzenli olarak 6 ayda bir çocuk diş hekimine getirilirse, TOPİKAL FLUOR uygulaması ve FİSSÜR SEALANT uygulaması yapılabilir.Topikal fluor uygulaması çocuğun daimi dişlerini güçlendirir,daimi dişlerin çürüğe karşı daha dirençli olmasını sağlar.Fissür sealantlar ise büyük ve küçük azı dişlerin üzerinde bulunan girinti ve çıkıntıların örtülmesiyle şeker,çikolata vs.gibi çürük oluşturucu maddelerin dişin yüzeye tutunmasını ve o girintilerden girerek dişi çürütmesini önler. Ayrıca içersinde bulunan fluorid sayesinde dişin diğer bölgelerinin de çürümemesine katkıda bulunur.

7-11 yaşlar arasında sürekli dişlerin sürmesi ve süt dişlerinin düşmesi hızlanır. Genel olarak 11 yaşında çocuğun ağzında artık süt dişi kalmamıştır.

12 yaşında ikinci büyük azılar çıkar. Bu dişler altı yaş dişinin arkasında yer alır. Bunlar da düşen süt dişinin yerine sürmeyen dişlerdendir.Eğer çocuğun kalıcı dişlerinin sürmesi, çene büyümesi ve süt dişi düşmesi arasında bir uyum varsa diş çıkarma süreci hiçbir sorun çıkmadan tamamlanır.

Eğer diş çıkarma sırasında süt dişleri erken çekilmişse, bunların yerine sürecek kalıcı dişlerin yeri kapanır ve diş süremez, "çapraşık dişlilik" ortaya çıkar.

Çocuklarda Süt Dişlerinin Önemi

Süt Dişleri

Süt dişleri geçici olduğu için ebeveynler tarafından genellikle nasıl olsa bu dişler değişecek denerek pek önemsenmez. Dolayısıyla bu tarz bir düşünce süt dişlerinin temizliğinin ihmaline ve çürümesine sebep olur. Unutulmamalıdır ki süt dişlerindeki çürükler hem çocuğun dişlerinin ağrımasına sebep olur,hem de daimi dişlerine zarar verir.

Süt dişleri ihmal edilip dolgu ile kurtarılamadığı zaman çekilmesi gerekir, erken süt dişi kaybı çocukların daimi dişlerinin çapraşık olmasının en önemli etkenlerinden birisidir. Erken süt dişi kaybı sonucunda ağızda bulunan dişler boşluğa doğru kayar ve daimi dişlerin süreceği yer kalmaz sonuç çapraşıklıktır. Dolayısıyla süt dişlerinin sağlığı çok önemlidir. Çocuklarda ağız hijyeni çocuğun ilk dişleri sürdüğü andan itibaren başlamalıdır. Henüz bebek iken yapılması gereken şey temiz bir bez parçasıyla bebeğin dişlerinin üzeri her emzirme veya mama yedikten sonra yapılmalıdır. Çocuğun yaşı biraz daha büyünce(2yaş) diş fırçası kullanılmaya başlanmalıdır.

Bebeklerde Biberon Çürüğü Nasıl oluşur?

Süt Dişleri

Biberon çürüğü, süt dişlerinin sürmesi ile birlikte özellikle üst çenedeki ön bölge kesici dişleri içine alan "yaygın çürük" olarak da bilinen özel bir çürük tipidir. Gece yatmadan önce ya da uyku sırasında bebek anne sütü ya da biberon emerse (özellikle biberonla şekerli, bisküvili, ballı veya pekmezli süt bebeğe verilirse ve bu işlem özellikle gece boyunca sürekli olarak tekrarlanırsa) süt ağızda birikerek mikropların dişleri çürütmesi için elverişli bir ortam oluşturur. Ayrıca yalancı emziğe bal, şeker konması etkiyi daha şiddetli hale getirir. Bu dönemde dişlerin mine (dişin en dış tabakası) yapısının daha dirençsiz olması ve özellikle annelerin henüz fırçalamaya başlamak için "erken" olduğunu düşünmesi sonucu oluşan yetersiz ağız bakımı nedeniyle biberon çürüğü oldukça hızlı ilerleyen bir çürük tipidir. Anneler çoğu zaman bu dönemin farkına varılmayacak kadar kısa sürede gerçekleştiğini dile getirmektedirler. Bu nedenlerle özellikle gece beslenmesinden sonra dişlerin temizliğine özen gösterilmelidir. Beslenmenin ardından bir gaz tampon veya tülbent yardımıyla bebeklerin dişlerinin üzerindeki gıdalar silinmelidir ve su içirilmelidir. Gece yatarken biberon ağızda bırakılmamalıdır. Eğer çocuk diş hekimine erken getirilmez ve durum başlangıç halinde düzeltilmezse, çocuğun üst ön dişleri ardından üst süt azı dişleri ve ilerleyen dönemlerde hemen hemen bütün dişleri çürükten harap olabilir.Bu sayfa 2013-03-21 tarihinde eklenmiş ve 5657 defa okunmuştur.
Anasayfa Hakkımızda Hizmetlerimiz Referanslar Ziyaretçi Defteri İletişim
Tüm hakları saklıdır. © 2013 NevinKilecioglu.com.tr

Sitenin içeriği, kullanıcıyı bilgilendirmek amaçlıdır