Nevin Kilecioğlu
Online Randevu

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

İmplant

  • Hastalıklı pulpa çıkarıldıktan sonra (pulpektomi) pulpa boşluğu ve kök kanalları temizlenir, genişletilir ve kanal dolgusu için şekillendirilir.
  • Birden fazla seansa ihtiyaç varsa, seanslar arasında dişi korumak için kuronda açılan deliğe geçici dolgu yapılır.

Kanal tedavisi, duruma göre birden fazla seans gerektirecek çeşitli adımlardan oluşur. Bu adımlar şunlardır:

  • Önce, ön dişin arka tarafında veya azı ya da küçük azı dişlerinin kuronunda bir delik açılır.
  • Daha sonra geçici dolgu çıkarılır ve pulpa boşluğu ve kanal kalıcı olarak doldurulur. Gutta percha (Güta Perka) adı verilen konik uçlu, kauçuk bir malzeme kanalların her birine sokulur ve genellikle simanla (yapışkanla) yerine yapıştırılır. Bazen, yapısal destek için kanalın içine metal veya plastik çubuk konulabilir.
  • Son adımda, doğal görünümünü ve şeklini eski hale getirmek için dişin üzerine kuron kaplanır. Diş kırılmış ise, kuronu yerleştirmeden önce dişi onarmak için post uygulaması gerekebilir.

Kanal Tadavısı Ne Kadar Sürer?

Kanal tedavisine karar verildikten sonra enfeksiyon durumuna göre 2 ya da 3 seans ayırmanız gerekmektedir. İlgili bölgeye lokal anestezi yapıldıktan sonra çürük temizlenir ve pulpa odasına ulaşılır. Buradan kanal eğeleriyle kök kanallarına girilerek dişin sinirleri temizlenir. Bu işlem döner sistemler kullanılarak yapıldığında çok zaman almayan bir işlemdir. Kök kanalları özel aletlerle şekillendirildikten sonra içerisine dezenfektan gönderilerek geçici dolguyla kapatılır ve 7-10 gün süreyle beklenir. 2. seansta kanal dolgu malzemeleriyle kanallar doldurulup daimi dolgusu yapılır. Enfeksiyon söz konusu değilse işlem tek seansta da tamamlanabilir. Eğer dişte aşırı madde kaybı varsa dolgu yeterli gelmez ve dişi kuronlamak gerekebilir.

Kanal Tedavısının Basarı Oranı Nedir?

İdeal yapılmış kanal tedavilerinde başarı oranı en az %95 tir. Kök kanalları çok darsa kanal şekillendirme sırasında nadiren de olsa kanal aleti kırılarak kanal içinde kalabilir. Kanallar tamamen temizlenmişse ve kanal aleti kök ucundan çıkmamışsa bu şekilde bırakılabilir ya da tedavi yeniden denenebilir. Bazı durumlarda da kök ucu rezeksiyonu ile diş kurtarılmaya çalışılır.
Kanal tedavisi sonrasında kök ucundaki dokularda oluşan ödem nedeniyle 7- 14 güne kadar ağrı görülmesi normaldir. Hekiminiz size ağrı kesici önerecektir. Nadiren antibiyotik kullanımı gerekebilir. Rutin kontrollerinizde dişin röntgeni çekilerek kök ucundaki dokuların durumu gözlenir.

Kanal Tedavısının Basarısı Nasıl Anlasılır?

Kanal tedavisinin başarısı veya başarısızlığını kontrol etmek için en çok kullanılan yöntem, tedaviden önce çekilen röntgenlerle yeni çekilen röntgenleri karşılaştırmaktır. Bu karşılaştırma, kemik kaybının devam edip etmediğini ya da kemiğin yeniden şekillenip şekillenmediğini gösterecektir.

Onarılan Diş Ne Kadar Süre Kullanılabilir?

Tedavi edilen ve onarılan diş/dişler, doğru ağız ve diş bakımı ile bir ömür boyu kullanılabilir. Tedavi edilen dişte tekrar çürük oluşabileceğinden dolayı , ileride ortaya çıkabilecek başka problemleri önlemek için ağız bakımı ve düzenli diş hekimi muayenesi gereklidir.

Dişi canlı tutan pulpa artık var olmadığından dolayı, tedavi edilen diş, kırılganlaşarak, kırılmaya karşı daha hassas hale gelir. Kanal tedavisinden sonra dişe kuron veya dolgu uygulanması kararını verirken bu husus önemlidir.

Kanal Tedavisinin Başarısı Nasıl Arttırılır?

  • Yapilan kanal tedavisinin icine post denilen vidalarla tutuculugu arttirilabilir. Bunlar metal vida seklinde olabilir Birde son yillarda fiber teknolojisinin ilerlemesiyle dis hekimligi sektorunede girmistir. Bunkardis renginde duz beyaz cubuklardirdisin koku ile dolgu arasinda en iyi baglantiyi saglar. Dise kanal tedavisi yapildiktan sonra kanal icine yerlestirilen fiber postlarla dolgunun tutuculugu arttirilir,Omru uzar.Ustune yapilan bir kuron ile disin kirilmasinin onune gecilir
  • Dişin ustune kron yapilarak kirilmasinin onune gecilebilir.


Bu sayfa 2013-03-21 tarihinde eklenmiş ve 7162 defa okunmuştur.
Anasayfa Hakkımızda Hizmetlerimiz Referanslar Ziyaretçi Defteri İletişim
Tüm hakları saklıdır. © 2013 NevinKilecioglu.com.tr

Sitenin içeriği, kullanıcıyı bilgilendirmek amaçlıdır