Nevin Kilecioğlu
Online Randevu

Kanal Tedavisi Nedir?

Kanal Tedavisi

Dişin görünen beyaz tabakası (mine) altında yine sert doku olan dentin ve dişe canlılık sağlayan  pulpa (sinir) tabakası bulunmaktadır. Çürük ya da travma nedeniyle enfekte olan dişlerde pulpanın temizlenerek kanalın kök kanal dolgularıyla doldurulması işlemine ‘kanal tedavisi’ denir.

Kanal Tedavısı Hangı Durumlarda Yapılır?

Enfekte dişlerde genellikle soğukta, sıcakta ya da çiğnemede oluşan baskıyla şiddetli ağrı olur.
İleri safhalarda ise herhangi bir uyaran olmaksızın da dişte ağrı görülebilir. Ağrı kesici yeterli gelmeyebilir. Bazen de (ağrı eşiği yüksekse) hasta hiç ağrı hissetmeksizin kontrole geldiğinde radyolojik incelemede teşhis edilir.

Kanal Tedavısı Yapılmazsa ne olabılır?

  • Pulpa enfeksiyon kaptığında veya öldüğünde, tedavi edilmediği takdirde, dişin kökünde, çene kemiği içinde abse oluşturan irin birikebilir. Abse, dişi çevreleyen kemiği yok ederek ağrıya neden olabilir.
  • Hekiminizin bilgisi dışında alınan antibiyotikler sorunu sadece kronikleştirerek ileri bir tarihe ertelemektedir. İlerlemiş durumlarda abse daha çok yayılarak yüzde şişliğe neden olmaktadır.
  • Bu da dişin çekimini gerektirebilir.
  • Kısa vadede Çekim kanal tedavisinden daha kolay ve daha ucuz bir tedavi şeklidir. Ancak oluşacak boşluk neticesinde buraya köprü ya da implant yapılması kanal tedavisinden daha maliyetli olmaktadır. Kendi dişinizi mümkün olduğunca koruyabilmeniz hem sağlığınız açısından hem de maliyet açısından daha avantajlı olacaktır.

Kanal Tadavısını Her Hekım Yapabılır mı?

Kanal tedavısını her hekım yapabilir. Bazı komplike vakalarda tedaviyi endodontistin yapması gerekir. Kanal tedavisi kuron köprülerde mutlaka yapılması gereken bir tedavi şekli değildir. Hekiminizin önerisine göre sadece gerektiğinde yapılmalıdır.Bu sayfa 2013-03-21 tarihinde eklenmiş ve 5380 defa okunmuştur.
Anasayfa Hakkımızda Hizmetlerimiz Referanslar Ziyaretçi Defteri İletişim
Tüm hakları saklıdır. © 2013 NevinKilecioglu.com.tr

Sitenin içeriği, kullanıcıyı bilgilendirmek amaçlıdır