Nevin Kilecioğlu
Online Randevu

Dolgu Nedir?

Dolgu

Dolgu; dişteki çürüğün temizlenip oluşacak boşluğun uygun bir materyalle doldurulması işlemidir. Dolgu için kullanılan çok çeşitli malzemeler vardır. Önceden sıklıkla amalgam dolgu dediğimiz siyah dolgular kullanılmaktaydı. Ancak günümüzde amalgam dolgular yerini sağlamlık açısından aynı, estetik açıdan daha üstün bir materyal olan kompozitlere bıraktılar.

Dolgu sonrasında 7-10 gün süren soğuk-sıcak, tatlı hassasiyeti görülebilir. Bu genellikle geçici bir durumdur. Eğer bu süre içinde hassasiyette azalma olmuyorsa hekiminize bu durumu bildirmeniz gerekmektedir. Hekiminiz hassasiyet önleyici bir takım yöntemler önerebilir. Bazı durumlarda da dişe kanal tedavisi uygulanır.

Dolgu

Bazen hasta ısırmayla birlikte bir ağrı hisseder. Anestezinin etkisi kaybolunca başlayan ve sürekli devam eden bir ağrı olur. Hekiminiz yüksekliği alıp dolguyu yeniden cilalamak için sizi görmek isteyebilir.

Dolgu ve cila işlemlerinden sonra bile bazen keskin ya da cilalanmamış kenarlar kalabilir. Anestezi nedeniyle bunu hissetmeyebilirsiniz ancak ağız içinde ve dilde yara oluşmaması için buraların düzeltilmesi gerekir.Bu sayfa 2013-03-20 tarihinde eklenmiş ve 5941 defa okunmuştur.
Anasayfa Hakkımızda Hizmetlerimiz Referanslar Ziyaretçi Defteri İletişim
Tüm hakları saklıdır. © 2013 NevinKilecioglu.com.tr

Sitenin içeriği, kullanıcıyı bilgilendirmek amaçlıdır