Nevin Kilecioğlu
Online Randevu

Diş Çürüğü

Diş çürüğü

Asitler , dişlerin diş minesi adı verilen yüzey tabakasında çözünmeye yol açtığında , çürüme meydana gelir.Bu asitlere diş plağı adı verilen yapışkan bir tabaka neden olur.Diş plağında şekerli gıdalardan beslenen bakteriler bulunur.Bu şekerlerin sindirilmesi sürecinde diş yüzeyinde asit saldırıları oluşur.

Zamanla diş çürükleri diş yüzeyinde madde kayıplarına neden olabilir. Bunlara kavite adı verilir. Kaviteler tedavi edilmezse ilerleyebilir. Dolgu kavitenin büyümesini önleyebilir.

Asitler sürekli olarak diş yüzeylerine saldırır. Ancak dişte çürüme birdenbire gerçekleşmez. Bunun nedeni dişinizdeki diğer öğelerin dişlerinizi güçlendirmeye ve dişte çürüme sürecini durdurmaya çalışmasıdır.Bu öğelerden biri tükürüktür.Tükürük diş minelerinin güçlenmesine yardımcı mineraller içerir. Genellikle sulara eklenen ve diş macunlarında bulunan, doğal bir mineral olan florür de dişlerin güçlenmesine yardımcıdır.

Dişte çürümenin 4 aşaması

 • Aşama 1: Diş yüzeyinde farklı renkte görülen noktalar çürük olabilir. Florürlü diş macunu ile fırçalama ya da diş ipi kullanımı bu noktanın kaviteye dönüşmesini engelleyebilir.
 • Aşama 2: Bu aşamada çürük kavite halindedir. Dişin sert yüzey tabakasını geçmiştir.
 • Aşama 3: Kavite dişin daha yumuşak tabakasına ulaşmış olduğundan hızla büyüyecektir.
 • Aşama 4: Kavite doldurulmaz ise ,dişte daha derinlerde daha büyük sorunlara yol açabilir. Diş hekimini düzenli ziyaret etmek bu nedenle önemlidir.
 • Diş Çürüklerini Önlemek için bazı ipuçları :

  • Çok fazla şekerli yiyecekler tüketmeyin. Yemek aralarındaki atıştırmaları azaltın.Bu diş plağının asit üretmesini önlemeye yardım edecek ve aynı zamanda dişlerin asit saldırılarına maruz kalma sıklığını da azaltacaktır.
  • Özellikle bazı ilaçları kullanıyorsanız bol miktarda su için. Birtakım ilaçlar vücut tarafında üretilen tükürük miktarını azaltabilir. Bu durum da diş çürüğü açısından daha fazla risk oluşturur.
  • Florürlü bir diş macunu veya ağız gargarası kullanın. Florür diş yüzeyinin daha sert ve güçlü olmasını sağlar.
  • Diş hekiminizi yılda en az 2 kez ziyaret edin. Diş hekiminiz dişlerinizi temizler ve kavite olup olmadığını kontrol eder. Dişlerinizde çürük var ise dolgu uygulaması , florür ya da diğer tedavi seçeneklerinden birini önerebilir.


  Bu sayfa 2013-03-20 tarihinde eklenmiş ve 5967 defa okunmuştur.
Anasayfa Hakkımızda Hizmetlerimiz Referanslar Ziyaretçi Defteri İletişim
Tüm hakları saklıdır. © 2013 NevinKilecioglu.com.tr

Sitenin içeriği, kullanıcıyı bilgilendirmek amaçlıdır